Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 lipca 2024 00:11
Reklama

Od początku roku zginęło 30 osób

W poniedziałek, 1 lipca policjanci lubuskiej drogówki włączyli się do ogólnopolskich działań „PRĘDKOŚĆ”. W różnych miejscach naszego regionu, egzekwują od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości. Kontrole te są po to, aby zapobiegać ryzykownym zachowaniem na drogach i eliminować z ruchu piratów drogowych, zagrażających bezpieczeństwu innych.
Od początku roku zginęło 30 osób

Pod nazwą „PRĘDKOŚĆ” kryją się działania prowadzone przez policjantów ruchu drogowego na najbardziej uczęszczanych drogach regionu, w tym także działania kaskadowe – kontrole realizowane przez więcej niż jeden patrol, na tym samym odcinku drogi. Podczas działań policjanci mierzą prędkość kierujących, a także sprawdzają przestrzeganie innych przepisów ruchu drogowego. 

W działaniach biorą udział także samochody nieoznakowane z kamerami rejestrującymi wykroczenia popełniane przez kierujących. Zadaniem policjantów podczas działań jest przede wszystkim ujawnianie i kontrolowanie kierujących przekraczających dopuszczalną prędkość, sprawdzanie wymaganych dokumentów i stanu technicznego pojazdów, kontrolowanie stanu trzeźwości, przestrzegania obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, a także włączania świateł mijania.

Tego typu działania są niezwykle potrzebne, aby na lubuskich drogach było bezpiecznie. Niemal każdego dnia dochodzi do bardzo niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Od początku roku lubuscy policjanci odnotowali 192 wypadki, w których 30 osób zginęło, a 245 zostało rannych. Zatrzymanych zostało 1071 pijanych kierowców 

Przestrzegajmy zatem ograniczeń prędkości i zwolnijmy, aby do celu dotrzeć bez tragicznych skutków łamania przepisów prawa. Nadmierna prędkość to wciąż główna przyczyna wypadków drogowych. Bezwzględnie przestrzegajmy zatem ograniczeń, szczególnie w terenie zabudowanym. Pamiętajmy o przepisach zgodnie z, którymi kierowca, który przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o przynajmniej 51 km/h musi liczyć się z utratą prawa jazdy - powiedział podinsp. Marcin Maludy Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Kiedy policjanci ujawnią pojazd przekraczający dopuszczalną prędkość, kierowca musi liczyć się z kontrolą drogową i konsekwencjami prawnymi. Te najbardziej poważne to utrata prawa jazdy, wysoki mandat z sowitą liczbą punktów karnych lub nawet obowiązek wytłumaczenia swojego zachowania przed Sądem. To jednak nic w porównaniu z poważnymi obrażeniami ciała, a nawet śmiercią, gdy dojdzie do poważnego wypadku drogowego. 

Bezpieczni, przestrzegający przepisów kierowcy nie mają się czego obawiać, jednak wobec osób przekraczających dopuszczalną prędkość policjanci będą stosować szereg konsekwencji prawnych.

Dziękujemy że jesteś z nami


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama