Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 12 lipca 2024 12:40

Musisz koniecznie zwiedzić to zabytkowe miejsce

„Spichlerz” to jeden z ważniejszych zabytków Gorzowa. Jeżeli jeszcze nie byłeś w tym miejscu to warto je odwiedzić, aby dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat naszego miasta. W tym artykule opisujemy i pokazujemy na zdjęciach co się w nim znajduje.
Musisz koniecznie zwiedzić to zabytkowe miejsce

Autor: Marta Jamińska

Spichlerz warciański położony jest na południowym brzegu Warty w miejscu dawnego szańca ryglującego dostęp do mostu na rzece. XVIII-wieczny magazyn zbożowy znajduje się przy ulicy Fabrycznej 1. Budynek składa się z trzech kondygnacji, w którym mamy możliwość zgłębić wiedzę na temat Gorzowa, który przed wojną nosił nazwę Landsberg an der Warthe.

🔴 Santoczno ma nową świetlicę za dwa i pół miliona złotych

W tej skarbnicy wiedzy możemy zobaczyć makietę miasta i okolic z I poł. XVII w., która jest wykonana w skali 1:300. Tę wizualizacje zawdzięczamy „Studio Projektowe Modele Architektoniczne Jan Gottwald”. Na początku zwiedzania obiektu dowiemy się o pierwszym, nieistniejącym już ratuszu oraz zobaczymy jego pozostałości. Poznamy, także historię powstania naszego pięknego miasta oraz dowiemy się jak kiedyś wyglądały prace wewnątrz „Spichlerza”.

Piętro wyżej przywita nas wiek pary i elektryczności, w którym przedstawione są eksponaty z XIX oraz XX w. W tym okresie zapoznamy się z rozwojem gorzowskiego przemysłu i dowiemy się kiedy ówcześni mieszkańcy miasta mieli okazje po raz pierwszy skorzystać z publicznej komunikacji miejskiej. Poznamy również lokalnych fabrykantów i ich fabryki.  Dowiemy się kiedy w dawnym Gorzowie pojawiła się w kolej parowa, a także ważna dla naszego regionu żegluga warciańska. Mamy możliwość zgłębić wiedzę o kulturze, sporcie oraz zobaczyć jak wyglądało wnętrze domu właśnie z tego okresu.

Idąc dalej szlakiem muzealnym zapoznamy się z historią Gorzowa znaczoną wojnami, pożarami, powodziami oraz zarazami. Jest to bardzo ważna część wystawy, która przypomina wojnę z Husytami, Szwedami, a także Francuzami. W dalszej części wystawy przejdziemy przez wydarzenia I wojny światowej oraz II wojny światowej. Ostatecznie tą część zakończymy na okresie powojennym, kiedy Landsberg zmieniał się w Gorzów.

🔴Bartosz Zmarzlik promuje skoki narciarskie

Kolejnym ciekawym miejscem jest pomieszczenie zatytułowane „PRL oczami Waldemara Kućki”. Jest to ważna postać w historii Gorzowa, ponieważ Kućko był fotografem oraz pierwszym powojennym kronikarzem mieście. Jego prace są wyeksponowane na ścianach „Spichlerza”. Kuratorem wystawy był nie kto inny jak mieszkaniec Gorzowa Lech Dominik, który został uhonorowany Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Ostatnią część wystawy polecamy miłośnikom sztuki. Mogą oni zapoznać się z dziełami takich artystów jak Andrzej Wróblewski, Jan Tarasin, Przemysław Brykalski, Anna Szymanek – Lange oraz wielu innych uzdolnionych osób, których prace pokazane są na ogólnopolskiej wystawie młodej plastyki w „Spichlerzu”.

Serdecznie zapraszamy na odwiedzenie tego wspaniałego miejsca. W środku dowiecie się więcej i na pewno z uśmiechem na twarzy oraz głową pełną wiedzy inaczej spojrzycie na to miasto.  

fot / Marta Jamińska


Godziny otwarcia Muzeum:

piątek10:00–18:00
sobota10:00–18:00
niedziela10:00–18:00
poniedziałekZamknięte
wtorekZamknięte
środa10:00–18:00
czwartek10:00–18:00


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze