Długo wyczekiwany, majowy weekend właśnie się rozpoczął. Wielu z nas jako środek transportu nad morze, w góry czy inne zakątki Polski i Europy wybiera samochód. Bardzo istotne przy planowaniu, zwłaszcza dłuższej podróży jest posiadanie w pogotowiu tras alternatywnych. Dzięki nim, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych na przykład wypadkiem czy kolizją będziemy wiedzieć, jaką inną drogę wybrać, aby móc bez przeszkód podróżować dalej.
Przed wyjazdem powinniśmy być wypoczęci, aby mieć siłę i energię na kilka godzin długiej, często monotonnej jazdy. Jeżeli poczujemy pierwsze objawy zmęczenia, warto zatrzymać się na parkingu, stacji benzynowej czy miejscu obsługi podróżnych i zrobić sobie krótką przerwę. Pamiętajmy, aby nigdy nie wsiadać za kierownicę auta, jeśli nie jesteśmy pewni naszego stanu psychofizycznego. Zwłaszcza, jeśli poprzedniego wieczoru spożywaliśmy alkohol. Przypominamy, że w lubuskich jednostkach Policji możemy sprawdzić stan naszej trzeźwości. I tylko wtedy, gdy na urządzeniu zapali się zielona lampka lub wynik wskazujący zero, będziemy pewni, że możemy wsiadać za kierownicę.
Przed samym wyjazdem skontrolujmy stan techniczny naszego samochodu, który ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo. Sprawdźmy ciśnienie w oponach, oświetlenie pojazdu, poziom oleju i innych płynów eksploatacyjnych. Wystarczy poświęcić kilkanaście minut przed wyjazdem, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo awarii czy usterki podczas jazdy. Ale jeśli do niej dojdzie, miejmy na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo – nasze i pozostałych uczestników ruchu. Zjedźmy na pobocze lub pas awaryjny i zasygnalizujmy tę sytuację włączeniem świateł awaryjnych i wystawieniem trójkąta odblaskowego. Podczas awarii starajmy się nie poruszać wokół auta, aby przypadkiem nie zostać potrąconym przez inne pojazdy, tylko spokojnie czekajmy na pomoc poza jezdnią czy za barierą energochłonną.
Jeśli w podróży przydarzy nam się na korek, spowodowany wypadkiem, kolizją czy pracami drogowymi nie zapominajmy, aby mieć ze sobą cos do jedzenia, wodę, lekarstwa, które przyjmujemy, a także odpowiedni zapas paliwa – wszystko to czego możemy potrzebować podczas przymusowego i dłuższego postoju.
I ostatnia, ważna kwestia, która należy poruszyć - nasze zachowanie za kierownicą i jazda zgodna z obowiązującymi przepisami prawa. To swoisty fundament bezpieczeństwa oraz gwarancja, że swoim zachowaniem na drodze nie doprowadzimy do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego i bezpiecznie wrócimy do domu. Bądźmy czujni, ostrożni i rozważni. Do dyspozycji zmotoryzowanych są jak zawsze lubuscy policjanci, którzy dołożą wszelkich starań, aby tegoroczna majówka przebiegła spokojnie i bezpiecznie.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Napisz komentarz
Komentarze