Jak zwalczać chwasty w ściernisku?
Zgodnie z zasadami Integrowanej Ochrony Roślin pierwszym wyborem w zwalczaniu chwastów na ściernisku powinny być zabiegi uprawowe, które również pozwolą na zagospodarowanie resztek pożniwnych. W większości przypadku uprawa przy pomocy agregatu lub brony talerzowej jest dobrym rozwiązanie, które jednocześnie pobudzi chwasty do kiełkowania. Jednak, gdy na polu występuje perz właściwy, zabieg uprawowy jest wręcz nieskazanych, ponieważ będzie od rozrywał rozłogi, dając początek nowym roślinom. W takim przypadku niezbędne jest zastosowanie herbicydu Roundup 360 Plus, który znajdziesz pod tym adresem: https://osadkowski.pl/produkt/roundup-360-plus-5l--s-69642. Zawiera on substancję czynną glifosat.
Jaka dawka Roundup 360 Plus?
Dobór dawki warto poprzedzić analizą składu gatunkowego chwastów. O ile do zwalczania perzu właściwego wystarczy 1,875 l/ha produktu, to do eliminacji innych gatunków dawka ta może być niewystarczająca. W związku z tym, że po zbiorze uprawy występują różne gatunki chwastów, to producent rekomenduje od 2,5 do 4,0 l/ha. Tak dobrany zakres dawkowania pozwoli na eliminację pospolitych gatunków chwastów.
Działanie substancji czynnej glifosat
Herbicyd pobierany jest tylko przez części zielone chwastów, dlatego też perz właściwy w momencie aplikacji powinien mieć dobrze wykształcone 3-4 liści i przerastać ściernisko. Substancja czynna wnika przez liście i szybko przemieszcza się w roślinie do części podziemnych — do rozłogów, powodując zamieranie chwastów. Pierwsze objawy działania widoczne są już po tygodniu, a całkowite "zasuszenie" chwastów widoczne jest po upływie nawet 3. tygodni.
W przypadku wystąpienia perzu właściwego na polu zwykle jeden zabieg jest niewystarczający i trzeba go powtarzać w kolejnych latach. Wynika to z faktu, że nie wszystkie rozłogi kiełkują podczas okresu wegetacji.
Optymalny termin zwalczania perzu właściwego
Jego zwalczanie możliwe jest również podczas sezonu wegetacyjnego w uprawie takich roślin jak kukurydza czy uprawy dwuliścienne. W przypadku kukurydzy należy pamiętać o tym, że dostępne środki nie powodują zamierania całych roślin a jedynie ich części nadziemnych. W uprawach dwuliściennych np. rzepak ozimy, buraki cukrowe, należy zastosować najwyższe dawki, co znacznie zwiększa koszty zabiegu.