Jeden z czytelników podzielił się swoją historią. Sąsiad zauważył na monitoringu obcego mężczyznę kręcącego się w okolicy działki. Gdy właściciel przybył na miejsce, odkrył, że z altanki zniknęły... domowe przetwory.
Narzędzia i kosiarki były nietknięte, ale ukradli aż 10 słoików ogórków kiszonych, kilka słoików soku z wiśni i dżemy truskawkowe. Tyle się z żoną przy tym narobiliśmy– mówił zaniepokojony działkowiec.
Służba dzielnicowego to nie tylko wykonywanie codziennych obowiązków, ale przede wszystkim nieustanna gotowość do działania w trosce o bezpieczeństwo lokalnej społeczności. Dowodem na to jest postawa policjanta z Posterunku Policji w Przytocznej, który w piątek, mimo że był po służbie, zatrzymał nietrzeźwego kierowcę.
Podobne incydenty zgłaszano również w innych ogródkach działkowych, m.in. w ROD Zacisze. Często nieuczciwe osoby demolują altanki, szukając cennych przedmiotów, a niekiedy na działkach urządzane są libacje alkoholowe. W okresie zimowym problem pogłębia obecność osób bezdomnych, które szukają schronienia przed mrozem. Niestety, zdarza się, że rozpalają ogniska, co grozi pożarem i tragedią.
Aby zapobiec takim sytuacjom, warto zabezpieczyć altanki, zamontować monitoring, a także zadbać o sąsiedzką czujność. Regularne wizyty na działkach oraz współpraca z policją mogą pomóc w ograniczeniu problemu.
O czym warto pamiętać i jak zabezpieczyć działkę przed włamaniem:
1. Podczas nieobecności, nie pozostawiajmy na działce wartościowych przedmiotów.
2. Pamiętajmy o zamykaniu kłódek i zamków altanek, pomieszczeń na narzędzia oraz okien w budynkach.
3. Warto sfotografować posiadane urządzenia, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Urządzenia nieposiadające numerów – trwale oznaczmy np. swoimi inicjałami albo datą urodzenia (dzięki temu, w razie kradzieży lub zagubienia, łatwiej udowodnić, że dany przedmiot jest naszą własnością).
4. Uważajmy na osoby kręcące się bez celu w pobliżu działki. Przyjrzyjmy się im lub zapytajmy, kogo szukają – przezorność może uchronić przed kradzieżą, a spostrzeżenia mogą być przydatne policjantom, gdyby doszło do włamania.
5. Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących na działkę w sprawie niezbędnej naprawy urządzeń. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych sobie osób.
6. Współpracujmy z naszymi działkowymi sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek, podejrzane hałasy i obce osoby obecne na terenie ich działki, jeśli nie towarzyszy im nikt ze znanych sąsiadów.
7. Rozważmy zamontowanie dodatkowego zabezpieczenia, np. okiennice, system alarmowy. Warto zamontować czujki zasilane bateriami, które po wykryciu ruchu w zasięgu ich działania, uruchomią oświetlenie lub sygnał dźwiękowy. Ubezpieczmy swój domek na działce, aby w razie nieszczęścia przynajmniej częściowo otrzymać rekompensatę za poniesione straty.
8. O włamaniu niezwłocznie poinformujmy policjantów, dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego, nie sprzątajmy, nie przestawiajmy żadnych przedmiotów, żeby nie zatrzeć śladów włamywacza. Jeżeli to możliwe, zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Napisz komentarz
Komentarze