Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 9 października 2024 08:08
Reklama

Nigdy za to nie dziękuj

Codzienną sytuacją na polskich drogach jest moment, gdy kierowca zatrzymuje się przed przejściem dla pieszych. Wtedy często się zdarza, że osoby przechodzące przez „zebrę” dziękują kierowcy za zatrzymanie. Nie powinno się tego robić, ponieważ jest to obowiązkiem kierującego.
Nigdy za to nie dziękuj

Źródło: auto.dziennik.pl

Bardzo często się zdarza, że przechodzący przez przejście piesi dziękują kierowcy za zatrzymanie. Najczęściej wykorzystują do tego ruch ręką albo kiwnięcie głową. Jest to jak najbardziej zbędne zachowanie, ponieważ według prawa o ruchu drogowym kierowca jest do tego zobowiązany. 

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście, z zastrzeżeniem ust. 1a. – prawo o ruchu drogowym, art. 26 ust.1.

🔴 Rząd szuka pieniędzy i drenuje kieszenie Polaków, Droższe papierosy i alkohol.

Zatrzymanie kierowcy przed pasami możemy w pewien sposób porównać do zatrzymania pojazdu na czerwonym świetle. Gdy kierowca dostrzeże osobę zbliżającą się do przejścia ma obowiązek wyhamować i umożliwić jej bezpieczne przejście, tak samo jak obowiązuje go zatrzymanie przy czerwonym świetle. W sytuacji gdy kierujący zatrzyma się przed przejściem na światłach nie dziękujemy mu za to, więc dlaczego robimy inaczej na przejściach bez sygnalizacji?

Dużo osób traktuje jednak podziękowanie kierowcy jako gest grzecznościowy. Nie powinien on mieć jednak miejsca w danej sytuacji, ponieważ w ten sposób możemy nieświadomie „odzwyczaić” kierowców od ich powinności. Przy częstych sytuacjach w których ludzie pokazują wyrazy wdzięczności w stronę kierujących, osoby za kółkiem mogą zacząć odbierać to jako przysługę. Nie zmienia to wciąż faktu, że jest to ich obowiązkiem.

🔴 KALENDARZ IMPREZ – CO, GDZIE, KIEDY?

Warto też dodać, że od 1 czerwca zeszłego roku przepis ten został rozszerzony o bardzo istotną kwestię. Oprócz stanu „znajdowania się” pieszego na przejściu, został wprowadzony drugi - „wchodzenie” na przejście. To mobilizuje kierowców do zwiększenia pola obserwacji, ponieważ nie interesują ich już tylko osoby znajdujące się obecnie na przejściu, ale muszą także przepuścić osoby, które mają dopiero zamiar wejść na jezdnię.

W Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Gwiaździstej „pierwszaki” otrzymały upominki w ramach corocznej akcji ekologiczno-edukacyjnej dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Miasto prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną „ZazieleńMY Gorzów” współfinansowaną ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczniowie otrzymają kolorowanki o drzewach ufundowane przez spółkę INNEKO, a także ekologiczne piórniki z podstawowym wyposażeniem oraz zakładki do książek zawierające nasiona do wyhodowania niezapominajki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pig 07.09.2022 17:09
Komentarz usunięty

RobertG 04.09.2022 16:23
Rodzice mają obowiązek nas karmić ,ubierać itp gdy jesteśmy dziećmi - czy taż mamy im nie dziękować bo to ich obowiązek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama