Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 8 czerwca 2026 07:38
Reklama

Zabytek w centrum miasta zyska zupełnie nową funkcję

W Gorzowie ruszyły prace przy jednym z niszczejących od lat obiektów. Inwestycja zakłada połączenie historycznej zabudowy z nowoczesną architekturą oraz nadanie budynkowi zupełnie nowych funkcji.
Zabytek w centrum miasta zyska zupełnie nową funkcję

Dawna willa Herzoga przy ul. Nadbrzeżnej w Gorzowie ma zmienić się w kompleks hotelowo-gastronomiczny. Budynek, znany wielu mieszkańcom jako dawny obiekt LOK-u, od lat wymagał pilnej interwencji. Teraz na miejscu prowadzone są już prace budowlane, a przy zabytku pojawił się ciężki sprzęt.

Inwestycja została podzielona na dwa niezależne etapy. Obejmuje zarówno przebudowę istniejącego budynku, jak i dobudowanie nowych części. Projekt zakłada, że historyczna willa zostanie uzupełniona o współczesne, przeszklone skrzydła.

Wniosek o pozwolenie na budowę inwestor złożył w lipcu 2024 roku. Zgoda na rozbudowę istniejącego budynku usługowego wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu została wydana w październiku 2024 roku. Wcześniej, 8 lipca 2024 roku, pozwolenie na prowadzenie robót obejmujących obie rozbudowy wydał Miejski Konserwator Zabytków.

Pierwszy etap prac realizowany jest po zachodniej stronie budynku, od strony Bulwaru Wschodniego. W tej części zaplanowano przebudowę, nadbudowę i rozbudowę obiektu. Zmieni się również sposób jego użytkowania. Budynek ma pełnić funkcje gastronomiczne oraz zamieszkania.

W nowej części powstanie jedna kondygnacja naziemna w formie sutereny z antresolą i zadaszonym tarasem. To właśnie tam ma znaleźć się sala konsumpcyjna restauracji planowanej w dawnej willi fabrykanckiej.

Nowa zabudowa zostanie połączona z historycznym obiektem przez istniejące otwory okienne, które mają zostać przebudowane na drzwi. Wysokość tej części nie przekroczy poziomu gzymsu pod wykuszem loggi. Całość zostanie przykryta płaskim dachem, który będzie pełnił funkcję tarasu.

Drugi etap zaplanowano po wschodniej stronie willi, od strony istniejącego parkingu. Ta część ma mieć funkcję usługową i będzie składać się z czterech kondygnacji naziemnych. Nowa konstrukcja zostanie połączona z istniejącym budynkiem na poziomie sutereny.

Projekt przewiduje nowoczesną, geometryczną formę z lekką konstrukcją i dużą ilością przeszkleń. Takie rozwiązanie ma podkreślić zabytkowy charakter ceglanej willi, a jednocześnie nadać całemu kompleksowi współczesny wygląd.

Ostatnie oględziny obiektu przez Miejskiego Konserwatora Zabytków odbyły się 24 kwietnia 2024 roku. Po uzyskaniu wymaganych zgód możliwe było rozpoczęcie prac, które mają całkowicie odmienić wygląd tego miejsca przy Nadbrzeżnej.

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama