W odpowiedzi na interpelację radnych władze Gorzów Wielkopolski podkreśliły, że wnioski zawarte w raporcie „Co jest nie tak z tym miastem?” są traktowane jako istotny materiał diagnostyczny. Dokument powstał na podstawie badań przeprowadzonych wśród młodych mieszkańców i wskazuje na kilka kluczowych problemów, w tym niski poziom identyfikacji młodzieży z miastem, ograniczone poczucie wpływu na sprawy lokalne oraz potrzebę rozwijania oferty skierowanej do tej grupy.
– Wnioski zawarte w raporcie traktujemy bardzo poważnie. To ważny materiał diagnostyczny, który będzie wykorzystywany przy planowaniu działań miasta oraz aktualizacji dokumentów strategicznych – podkreślają władze miasta.
Jak zaznaczono, planowane działania będą miały charakter systemowy i długofalowy. Obejmą one m.in. obszary edukacji, transportu, zagospodarowania przestrzeni miejskiej oraz oferty społeczno-kulturalnej. Obecnie analizy prowadzone są przez właściwe wydziały urzędu oraz miejskie jednostki, które mają wskazać możliwe kierunki zmian.
Miasto zwraca jednocześnie uwagę, że poprawa sytuacji młodych mieszkańców nie zależy wyłącznie od samorządu. W odpowiedzi na interpelację podkreślono konieczność zaangażowania wielu środowisk, w tym szkół, instytucji kultury, organizacji społecznych oraz samych środowisk młodzieżowych. Istotną rolę mają odgrywać także radni, którzy współdecydują o polityce miejskiej i budżecie.
– To wyzwanie, które wymaga współpracy wielu środowisk – szkół, instytucji kultury, organizacji społecznych, środowisk młodzieżowych, ale także radnych, którzy współdecydują o kierunkach polityki miejskiej i budżecie. Tylko wspólne działania pozwolą skutecznie odpowiedzieć na potrzeby młodych ludzi – zaznaczono.
Władze miasta zapowiadają również większe włączenie młodzieży w proces tworzenia rozwiązań. Planowane jest rozwijanie form dialogu i konsultacji społecznych, a także rozważane jest prowadzenie cyklicznych badań opinii młodych mieszkańców. Mają one umożliwić ocenę skuteczności wdrażanych działań i lepsze dopasowanie polityki miejskiej do realnych potrzeb młodych gorzowian.
Dziękujemy, że jesteś z nami!














Napisz komentarz
Komentarze