Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 9 lipca 2025 13:24
Reklama

Masz szansę zbadać swoje serce – całkowicie za darmo

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorzowie informuje o trwającej trzeciej edycji ogólnopolskiego badania WOBASZ, które ma pomóc w lepszym zapobieganiu chorobom układu krążenia. Program jest bezpłatny, dobrowolny i przynosi realne korzyści zdrowotne.
Masz szansę zbadać swoje serce – całkowicie za darmo

Rozpoczęła się trzecia edycja Wieloośrodkowego Ogólnopolskiego Badania Stanu Zdrowia Ludności (WOBASZ). To jedno z największych w Polsce badań epidemiologicznych dotyczących ryzyka chorób serca i układu krążenia. W akcję zaangażowany jest Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego, a inicjatywa realizowana jest w ramach Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032.

Badanie WOBASZ obejmuje wywiad zdrowotny, pomiary antropometryczne (takie jak wzrost, waga, obwód talii), pomiar ciśnienia krwi oraz badania laboratoryjne, w tym poziomu cholesterolu i glukozy. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, dobrowolny i w pełni bezpieczny. Każdy uczestnik, po zakończeniu badania, otrzyma bezpłatnie ciśnieniomierz oraz pakiet materiałów edukacyjnych dotyczących profilaktyki chorób układu krążenia.

Do badania kwalifikowane są osoby, które zostały wylosowane. Otrzymują one zaproszenia drogą listowną, a następnie kontaktuje się z nimi przeszkolony ankieter. Udział nie wymaga skierowania ani wizyty u lekarza.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorzowie zachęca do udziału wszystkich mieszkańców, którzy zostaną wytypowani do programu. To nie tylko szansa na sprawdzenie swojego stanu zdrowia, ale także realny wkład w rozwój medycyny i poprawę metod zapobiegania chorobom serca.

Do tej pory w badaniach WOBASZ wzięło udział już około 20 tysięcy osób. Zebrane dane pozwalają specjalistom monitorować stan zdrowia Polaków i opracowywać skuteczniejsze strategie leczenia oraz profilaktyki.

Co to jest badanie WOBASZ?

Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności (WOBASZ) to badanie epidemiologiczne oceniające stan zdrowia populacji, szczególnie częstość występowania czynników ryzyka chorób układu krążenia oraz skuteczność ich leczenia. Badanie dostarcza danych potrzebnych do opracowania strategii prewencji tych chorób.

W latach 2003-2005, w ramach programu POLKARD, zainicjowano system monitorowania sytuacji epidemiologicznej w zakresie chorób układu krążenia u dorosłych Polaków – badanie WOBASZ. Wówczas przebadano losową próbę 14 769 dorosłych. Kolejna edycja, WOBASZ II, miała miejsce w latach 2013-2014 i objęła 6170 osób. Obecnie, w latach 2025-2026, realizowana jest trzecia edycja badania, WOBASZ III z analogiczną metodyką, z uwzględnieniem postępu wiedzy medycznej.

Badanie WOBASZ III jest realizowane w latach 2025-2026, a jego uczestnikami są losowo wybrane, pełnoletnie osoby (obywatele RP) z różnych gmin w całej Polsce. Badanie składa się z etapów podzielonych na: organizację badań terenowych, realizację badań we wszystkich województwach oraz opracowanie raportu końcowego.

Uczestnicy wezmą udział w badaniach ankietowych oraz badaniach fizykalnych i biochemicznych. Uczestnictwo w badaniu WOBASZ III daje dostęp do bezpłatnych badań zdrowotnych, zwiększa świadomość zdrowotną oraz wspiera rozwój naukowy, przyczyniając się do poprawy zdrowia publicznego i jakości życia przyszłych pokoleń. Po zakończeniu badania uczestnicy otrzymają ciśnieniomierze oraz broszury informacyjne jako podziękowanie za udział w badaniu.

Obecna edycja badania WOBASZ jest realizowana ze środków Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 i finansowana przez Ministra Zdrowia.

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama