Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 lipca 2025 10:54
Reklama

Powrót na Murawy w Gorzowie. Nowe działania na chronionym terenie

Na Gorzowskich Murawach ponownie pojawiły się zwierzęta, które nie tylko wzbudzają ciekawość spacerowiczów, ale też pełnią ważną funkcję. Ich obecność to element działań prowadzonych przez miejskie i przyrodnicze instytucje.
Powrót na Murawy w Gorzowie. Nowe działania na chronionym terenie

Źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim

Od początku lipca na Gorzowskich Murawach można zobaczyć kilkadziesiąt owiec wrzosówek. To nie przypadek – te odporne na trudne warunki klimatyczne zwierzęta odgrywają ważną rolę w ochronie przyrody.

Wypas owiec wrócił do rezerwatu przyrody „Gorzowskie Murawy”, będącego jednocześnie częścią obszaru Natura 2000. Stado wrzosówek pomoże ograniczyć nadmierną roślinność, która hamuje rozwój cennych siedlisk muraw napiaskowych i kserotermicznych – m.in. ostnicowych, kłosownicowych czy szczotlichowych.

To właśnie te zbiorowiska roślinne są głównym celem ochrony w tym miejscu. Dzięki obecności owiec można w naturalny sposób utrzymać odpowiednią strukturę roślinności bez potrzeby stosowania mechanicznych zabiegów.

 Jak to wygląda w praktyce?

Wypas prowadzony jest w specjalnie wydzielonych kwaterach, ogrodzonych siatką i lekkimi słupkami. Zwierzęta codziennie dogląda pasterz, który mieszka w pobliżu – w pojeździe turystycznym przystosowanym do tego celu.

To rozwiązanie nie tylko wspiera przyrodę, ale również pomaga w zachowaniu tradycyjnych, rodzimych ras owiec – w tym przypadku wrzosówek – odpornych na choroby i wymagające niewielkiej opieki.

Dlaczego to ważne?

Wszystko odbywa się w ramach czynnej ochrony przyrody, zgodnie z planem zadań ochronnych uchwalonym w 2017 roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Wypas owiec został zatwierdzony także przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz Miasto Gorzów Wlkp., które jest właścicielem tego terenu.

To kolejny przykład na to, że troska o przyrodę może iść w parze z tradycją i lokalnym charakterem regionu.

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama