Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 lipca 2025 17:37
Reklama

Psychiatria w Gorzowie przejdzie rewolucję. 200 milionów złotych na inwestycje

Gorzowski szpital psychiatryczny czeka rewolucja. Dzięki 200 milionom złotych z Funduszu Medycznego, lecznica przy ulicy Walczaka przejdzie gruntowną modernizację. Powstaną nowoczesne oddziały dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a całość inwestycji sięgnie 220 milionów złotych. To największe wsparcie dla psychiatrii w historii Gorzowa – bez wkładu własnego szpitala.
Psychiatria w Gorzowie przejdzie rewolucję. 200 milionów złotych na inwestycje

To największe w historii wsparcie dla psychiatrii w Gorzowie Wielkopolskim. Do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego trafi 200 milionów złotych na rozwój infrastruktury i poprawę jakości leczenia psychiatrycznego – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży. Łączna wartość całej inwestycji to 220 milionów złotych.

Pieniądze pochodzą z rządowego Funduszu Medycznego i – co istotne – nie wymagają wkładu własnego ze strony szpitala.

Lekarze też chcą przychodzić do takich ośrodków, które się rozwijają, do ośrodków, które będą nowoczesne, które będą dbały o swoich pacjentów, więc tu jestem spokojny. Ten projekt będzie trwał kilka lat i to jest czas na to, żeby to rozbudować, żeby zrobić z tego prawdziwą perełkę, ale nie tylko perełkę taką, jeśli chodzi o infrastrukturę i o budynki, ale jeśli chodzi o jakość leczenia. Także to jakby zmieniamy psychiatrię w sposób rewolucyjny w Gorzowie – mówi Robert Surowiec, wiceprezes szpitala.

W ramach projektu planowany jest remont sześciu budynków przy ulicy Walczaka, gdzie zlokalizowana jest obecnie gorzowska psychiatria. Kluczowym elementem będzie budynek numer 10, w którym powstanie oddział dzienny trzeciego stopnia referencyjnego dla dzieci i młodzieży z 25 miejscami. Jednocześnie obecnie działający oddział dzienny zostanie rozbudowany z 15 do 30 miejsc.

Jest to coś, na co czekaliśmy od wielu lat, odkąd zaczęliśmy tak naprawdę rozmawiać o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży, ale to dzieci i młodzieży wiąże się tak naprawdę też z dorosłymi, bo to jest potrzebne dla wszystkich (...). To są naprawdę, słuchajcie, genialne informacje, które nas bardzo cieszą, bo możemy skutecznie odsyłać rodziców z dziećmi, nie muszą oni, jeszcze tak, ale już niebawem, nie będą musieli jeździć do Zaboru specjalnie na konsultacje, na przyjęcie, kiedy mamy kryzysową sytuację – podkreśla Marta Krupa, prezeska Fundacji Today Tomorrow Together.

To kolejna wielka inwestycja w gorzowską służbę zdrowia. Wcześniej, w ramach Krajowego Planu Odbudowy, gorzowski szpital otrzymał 80 milionów złotych – te środki są już w trakcie wykorzystywania m.in. na budowę sal operacyjnych, rozbudowę diagnostyki i zakup sprzętu. Teraz dochodzą kolejne fundusze – i to bez konieczności zadłużania się.

Wcześniej było 80 milionów z KPO, tam już Państwo widzicie, my to realizujemy, sale operacyjne się budują, nasza diagnostyka się rozbudowuje, sprzęt kupujemy, ale to są nowe środki, to jest dodatkowe 200 milionów. I co jest ważne i co dla mnie jako zarządzającego jest wyjątkowe, tam wkład własny wynosi zero (...). Powiem tak, to będzie bombonierka – dodaje Robert Surowiec.

Zdaniem parlamentarzystów, to historyczna chwila dla całego regionu.

To jest naprawdę wielki wyczyn, to jest wielki sukces całego naszego szpitala, zarządu województwa i to, że właśnie te pieniądze trafią tutaj do Gorzowa, to jestem przekonana, że będą służyły całej naszej społeczności. Przypomnę, że to są kolejne pieniądze, bo wcześniej w ramach KPO Gorzowski Szpital dostał 80 milionów, teraz 200 milionów i to jest coś, co będziemy wszyscy mogli obserwować. Jedna inwestycja na Dekerta, wszystko co się wydarzy w ramach psychiatrii to jest okolice Walczaka, te obiekty zyskają nowy wygląd, to będzie po prostu taka perełka, w której ludzie, którzy mają problem ze zdrowiem psychicznym, naprawdę w godnych warunkach będą mogli dochodzić do siebie – zaznacza poseł Krystyna Sibińska.

Inwestycja jest nie tylko przełomem infrastrukturalnym, ale także symbolicznym krokiem w stronę odczarowania psychiatrii – tematu, który przez lata był marginalizowany. Gorzów ma szansę stać się jednym z najnowocześniejszych ośrodków leczenia zaburzeń psychicznych w zachodniej Polsce.

Robert Surowiec, Marta Krupa i Krystyna Sibińska mówią o znaczeniu inwestycji ⬇️⬇️⬇️

Dziękujemy że jesteś z nami


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama