Gorzów Wlkp. otrzyma rekordowe wsparcie na rozwój opieki psychiatrycznej. Aż 200 milionów złotych z Ministerstwa Zdrowia trafi do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. To największa część z 280-milionowej puli, jaką w ramach rządowego programu przyznano województwu lubuskiemu.
Na wsparcie mogą liczyć także inne placówki w województwie. Szpital w Zaborze pozyskał 49 milionów złotych na budowę nowej placówki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w Zielonej Górze. Placówka ma oferować opiekę na wszystkich trzech poziomach referencyjnych – od interwencji kryzysowej po leczenie stacjonarne.
Z kolei Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu zrealizuje projekt o wartości blisko 50 milionów złotych. Z tej kwoty 34,2 mln zł pochodzi z dotacji Ministerstwa Zdrowia. Środki zostaną wykorzystane m.in. na modernizację i doposażenie placówki.
Te dobre informacje ogłosiła w mediach społecznościowych Krystyna Sibińska - Poseł na Sejm.
Jak przekazał Robert Surowiec wiceprezes gorzowskiego szpitala pozyskane środki pozwolą na:
• przebudowę, modernizację i doposażenie budynków,
• zakup nowoczesnej aparatury,
• stworzenie warunków do kompleksowej opieki psychiatrycznej na miarę XXI wieku.
Celem inwestycji jest stworzenie kompleksowej, nowoczesnej opieki psychiatrycznej, odpowiadającej na rosnące potrzeby mieszkańców regionu
To realna inwestycja w zdrowie, bezpieczeństwo i przyszłość mieszkańców. Dowód, że przyszedł czas na Gorzów, który zasługuje na więcej i właśnie to się dzieje! - powiedział Surowiec
Psychiatrii potrzebujemy dziś bardziej niż kiedykolwiek
Eksperci alarmują: liczba osób zmagających się z problemami psychicznymi rośnie z roku na rok. Pandemia, izolacja społeczna, presja życia codziennego, a w przypadku dzieci i młodzieży – także przemoc rówieśnicza, przeciążenie edukacyjne i brak dostępu do specjalistów – to tylko niektóre z czynników pogarszających stan zdrowia psychicznego Polaków.
W szczególnie trudnej sytuacji są najmłodsi. Kolejki do psychiatrów dziecięcych są dramatycznie długie, a liczba specjalistycznych placówek wciąż niewystarczająca. Dlatego każda inwestycja w opiekę psychiatryczną to nie wydatek, ale konieczna odpowiedź na społeczne wyzwanie, które nie znika – przeciwnie, narasta. Środki przeznaczone na rozwój psychiatrii w Lubuskiem to krok w dobrym kierunku, ale potrzeby są nadal ogromne.
Dziękujemy że jesteś z nami
Napisz komentarz
Komentarze