Start misji Ax-4 zaplanowano na 29 maja 2025 roku, o 19:03 czasu polskiego. Celem misji jest przede wszystkim przeprowadzenie ponad 60 eksperymentów naukowych z różnych dziedzin.
Od mikroglonów po nowotwory
Podczas misji Ax-4 astronauci zrealizują projekty badawcze zgłoszone przez naukowców z wielu krajów. Eksperymenty będą dotyczyć m.in. biotechnologii, medycyny, inżynierii materiałowej, a także zachowania organizmów żywych w warunkach mikrograwitacji.
Eksperymenty z Indii sprawdzą rozwój sinic i mikroglonów, a także regenerację mięśni w przestrzeni kosmicznej. Węgierscy naukowcy przeanalizują m.in. zachowanie mikrobiomu i przetestują nowoczesne technologie napędu. Amerykanie z kolei sprawdzą działanie leku zapobiegającego klonowaniu się komórek nowotworowych.
Polak przeprowadzi 13 eksperymentów z dziedzin takich jak fizjologia człowieka, biotechnologia, nowe technologie i nauki inżynieryjne. Będzie wykonywał eksperymenty związane z metodami obniżania poziomu stresu w czasie wydłużonej izolacji, testy algorytmów sztucznej inteligencji oraz analizy produkcji tlenu przez algi w warunkach mikrograwitacji.
Kim jest Sławosz Uznański-Wiśniewski?
Polski astronauta urodził się w 1984 roku. Pochodzi z Łodzi.
Jak czytamy na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej, w 2008 roku Sławosz ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką, otrzymując stopień magistra inżyniera. W tym samym roku uzyskał również stopień magistra na Université de Nantes (Francja). Ponadto w 2008 roku otrzymał dyplom inżyniera na francuskiej uczelni École Polytechnique de l'Université de Nantes. W 2011 roku Sławosz obronił pracę doktorską poświęconą projektom odpornym na promieniowanie do zastosowań kosmicznych na Université d’Aix-Marseille (Francja).
Start zostanie przeprowadzony z kosmodromu Kennedy Space Center na Florydzie ze stanowiska SLC-39A. Astronauci polecą do stacji statkiem Crew Dragon firmy SpaceX. Uznański spędzi w kosmosie 14 dni.
Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie drugim Polakiem w kosmosie. Mirosław Hermaszewski – jedyny Polak w kosmosie – odbył swój lot w czerwcu 1978 roku. Wraz z radzieckim kosmonautą Piotrem Klimukiem poleciał na pokładzie statku Sojuz 30, który wystartował z kosmodromu Bajkonur. Misja była częścią programu Interkosmos, mającego na celu udział państw bloku wschodniego w badaniach kosmicznych prowadzonych przez ZSRR. Hermaszewski spędził w przestrzeni kosmicznej blisko osiem dni, wykonując szereg eksperymentów naukowych na pokładzie stacji orbitalnej Salut 6. Jego lot do dziś pozostaje jedynym przypadkiem, gdy obywatel Polski znalazł się poza atmosferą Ziemi, a sam Hermaszewski stał się symbolem narodowej dumy i pionierem polskiej obecności w kosmosie.
Dziękujemy że jesteś z nami
Napisz komentarz
Komentarze