Ryczałt ewidencjonowany
Warto podkreślić, że ryczałt ewidencjonowany obejmuje kilka stawek ryczałtowych, zależnie od rodzaju prowadzonej działalności. Jeśli chodzi o zalety takiej opcji, docenić trzeba prostotę i przewidywalność kosztów podatkowych. Nie zawsze jednak ryczałt jest dobrym wyborem dla firm o wysokich kosztach działalności. W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym znajdziemy informacje o tym, kto może stosować ryczałt ewidencjonowany. Jest to uproszczona forma opodatkowania, przeznaczona dla osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność, w tym także działających w formie spółek jawnych lub cywilnych. Z opodatkowania w formie ryczałtu nie skorzystają podatnicy korzystający z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego i opłacający podatek w formie karty podatkowej. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie Poradnik Przedsiębiorcy.
Limity ryczałtu ewidencjonowanego
Okazuje się, że limity ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są wyrażane w euro i przeliczane na polską walutę zgodnie ze średnim kursem euro ogłoszonym przez NBP i obowiązującym pierwszego dnia roboczego października w roku poprzedzającym rok podatkowy. Jakie limity ryczałtów aktualnie obowiązują? Podatnik, który w 2024 roku uzyskał przychody z działalności do 2 000 000 euro, może w 2025 roku korzystać z opodatkowania ryczałtowego, a limit wynosi tutaj 8 569 200 zł. Z kolei podatnik, który uzyskał przychody w 2024 roku do wysokości 200 000 euro, może opłacać ryczałt kwartalnie. W takim wypadku limit wynosi 856 920 zł. Sprawdźmy teraz, jakie są stawki ryczałtowe określone w przepisach prawnych.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Jakie są aktualnie obowiązujące stawki ryczałtowe? Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są następujące:
- 2% - w przypadku przychodów ze sprzedaży produktów zwierzęcych i roślinnych z własnego chowu, uprawy lub hodowli
- 3% - w przypadku przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu i gastronomicznej (poza sprzedażą napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%)
- 5,5% - w przypadku przychodów z działalności budowlanej, wytwórczej lub robót budowlanych
- 8,5% - w przypadku przychodów z działalności usługowej (dzierżawa, najem, podnajem lub inne umowy o podobnym charakterze)
- 10% - w przypadku przychodów z odpłatnego zbycia praw majątkowych lub ze sprzedaży nieruchomości
- 12% - w przypadku przychodów ze świadczenia usług dotyczących oprogramowania i doradztwa z zakresu informatyki
- 14% - w przypadku przychodów ze świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej
- 15% - w przypadku przychodów ze świadczenia usług wskazanych w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (np. usługi pośrednictwa w sprzedaży hurtowej)
- 17% - w przypadku przychodów ze świadczenia niektórych usług materialnych (usługi prawnicze, doradcze lub inne w zakresie wolnych zawodów)
W celu obliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego, należy zsumować przychody, jakie uzyskaliśmy w danym okresie rozliczeniowym. Następnie odejmujemy zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne i od podstawy stosujemy odpowiednią stawkę ryczałtową. Ponadto, od odliczonego podatku trzeba odjąć 50% zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Jeśli chcemy wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego, powinniśmy złożyć oświadczenie o wyborze takiej formy opodatkowania. Nowy przedsiębiorca musi wskazać ryczałt jako formę opodatkowania w trakcie rejestracji firmy w CEIDG - Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Natomiast przedsiębiorca kontynuujący prowadzenie własnej firmy składa oświadczenie poprzez aktualizację wpisu w CEIDG lub w sposób bezpośredni w urzędzie skarbowym.