W ramach prac przewidziano m.in. docieplenie przegród budowlanych, modernizację węzłów centralnego ogrzewania, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz instalacji elektrycznej. W Szkole Podstawowej nr 5 dodatkowo wymienione zostanie pokrycie dachowe. W obu placówkach planuje się również montaż paneli fotowoltaicznych oraz modernizację instalacji oświetleniowej.
Przetargi i oferty
W przypadku Zespołu Szkół nr 14 pierwsze postępowanie przetargowe, ogłoszone na początku 2025 roku, zakończyło się unieważnieniem. Powodem było przekroczenie zaplanowanego budżetu przez wszystkie złożone oferty. Najniższa z nich opiewała na kwotę 4 646 870,95 zł, podczas gdy najwyższa sięgała 5 913 285,02 zł.
W odpowiedzi na tę sytuację 25 kwietnia ogłoszono drugie postępowanie przetargowe. Tym razem wpłynęły trzy oferty:
- HOCO Patryk Gnutek – 4 494 116,93 zł
- PPHU Drew-Plast Dariusz Mazowiecki – 4 826 700,86 zł
- PAK-BUD Zbigniew Pakuła – 4 997 227,24 zł
Zamawiający analizuje obecnie nowe propozycje oraz możliwości zwiększenia środków finansowych na realizację inwestycji. Spółka prowadząca inwestycję zapowiada przekalkulowanie kosztów i zwrócenie się do miasta z wnioskiem o zwiększenie budżetu.
W przypadku drugiej części przetargu – dotyczącej Szkoły Podstawowej nr 5 – wpłynęły cztery oferty:
- STAD-BUD Damian Staniszczak – 2 550 540,79 zł
- Drew-Plast Dariusz Mazowiecki – 2 570 915,96 zł
- HOCO Patryk Gnutek – 2 593 894,01 zł
- PAK-BUD Zbigniew Pakuła – 2 725 704,62 zł
Analiza trwa, a wyniki przetargów mają być podstawą do dalszych decyzji inwestycyjnych.
Znaczenie inwestycji
Jak podkreślają urzędnicy i eksperci, termomodernizacja placówek oświatowych to krok nie tylko w stronę oszczędności, ale również realny wkład w poprawę jakości powietrza i walkę ze zmianami klimatu. Docieplenie budynków oraz modernizacja instalacji grzewczych i elektrycznych znacząco ograniczają emisję zanieczyszczeń, a jednocześnie zmniejszają koszty funkcjonowania obiektów.
Inwestycja obejmuje również działania proekologiczne, takie jak montaż paneli fotowoltaicznych, co pozwoli na częściowe zasilanie szkół energią odnawialną.
Dokumentacja i projekt
Za opracowanie dokumentacji projektowej dla obu szkół odpowiada Studio Projektu Budowlanego FILAR z Piły. Umowa z wykonawcą została podpisana w grudniu 2023 roku. Termin wykonania dokumentacji wynosił pięć miesięcy.
Proces wyboru projektanta poprzedziło zapytanie ofertowe, na które odpowiedziało pięć firm.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Napisz komentarz
Komentarze