Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 16 maja 2025 22:20
Reklama

Społeczeństwo informacyjne w Lubuskiem 2024 – jak korzystamy z Internetu?

Internet nie jest już dodatkiem do życia – stał się jego stałym tłem. Korzystamy z niego, by pracować, kupować, rozmawiać, a nawet szukać sensu w świecie. Ale jak wygląda ta cyfrowa rzeczywistość w województwie lubuskim? Czy naprawdę jesteśmy społeczeństwem informacyjnym, czy tylko „użytkownikami z przyzwyczajenia”?
Społeczeństwo informacyjne w Lubuskiem 2024 – jak korzystamy z Internetu?

Z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego przyglądamy się faktom. Statystyki nie kłamią – pokazują, jak głęboko technologie zakorzeniły się w naszym regionie. Ile osób kupuje online? Kto najczęściej korzysta ze smartfonów? I dlaczego tylko niewielki odsetek firm sięga po sztuczną inteligencję?

Zebraliśmy najciekawsze dane i prezentujemy je w prosty sposób – z komentarzem, kontekstem i infografikami. Sprawdź, jak bardzo Lubuskie jest online.

Społeczeństwo informacyjne w województwie lubuskim – 2024

Z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego, przypadającego 17 maja, Urząd Statystyczny w Zielonej Górze przedstawił zestaw danych ukazujących poziom cyfrowego zaangażowania mieszkańców województwa lubuskiego. Analizie poddano zarówno zwyczaje konsumenckie, jak i wykorzystanie technologii przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w firmach

W 2024 roku zaledwie 6,3% przedsiębiorstw w województwie lubuskim deklarowało wykorzystywanie technologii sztucznej inteligencji. Najczęstsze zastosowania dotyczyły marketingu i sprzedaży (2,5%), finansów i księgowości (2,2%) oraz bezpieczeństwa ICT (1,2%).

Urządzenia używane do łączenia z Internetem

Najpopularniejszym urządzeniem pozostaje smartfon – korzysta z niego 87% mieszkańców. Kolejne miejsca zajmują:

  • laptopy – 44,8%,
  • komputery stacjonarne – 15,3%,
  • tablety – 13,3%.

Dzieci a dostęp do smartfona

W województwie lubuskim dzieci poniżej 16. roku życia mają jeden z niższych poziomów dostępu do smartfonów w kraju. Zgodnie z danymi Urzędu Statystycznego, odsetek ten wynosi poniżej 60%, czyli mniej niż średnia krajowa (61,4%).

Zakupy online

Udział osób dokonujących zakupów w Internecie systematycznie rośnie. W 2014 roku wynosił 25,2%, w 2019 – 45,4%, a w 2024 już 57,3%. Najczęściej kupowane produkty to:

  • odzież, obuwie i dodatki – 45,8%,
  • sprzęt sportowy – 23,1%,
  • kosmetyki i produkty do pielęgnacji – 12,2%.

Cele korzystania z Internetu

Internet służy mieszkańcom województwa lubuskiego przede wszystkim do:

  • komunikacji – 82,4%,
  • pozyskiwania informacji – 70,1%,
  • rozrywki – 62,2%,
  • korzystania z bankowości internetowej – 45,2%,
  • poszukiwania pracy – 7,8%.

Dziękujemy że jesteś  z nami


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama