Przed nami pierwsza z dwóch odsłon Nocy Muzeów w Muzeum Lubuskim. W sobotę, 17 maja zapraszamy do Muzeum Grodu Santok i Spichlerza.
𝐌𝐮𝐳𝐞𝐮𝐦 𝐆𝐫𝐨𝐝𝐮 𝐒𝐚𝐧𝐭𝐨𝐤 (𝐮𝐥. 𝐖𝐨𝐝𝐧𝐚 𝟐𝐚, 𝐒𝐚𝐧𝐭𝐨𝐤)
𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟔:𝟎𝟎-𝟐𝟑:𝟎𝟎
Głównym punktem będzie wernisaż wystawy czasowej „Rewolucja neolityczna w Dolinie Dolnej Warty” na której zaprezentujemy zabytki archeologiczne, z okresu neolitu, odkryte na terenie Doliny Dolnej Warty, znajdujące się w zbiorach gorzowskiego muzeum. Wśród eksponatów będzie m.in. zbiór naczyń, pozyskanych podczas prac wykopaliskowych w Gorzowie Wielkopolskim, na ul. Podmiejskiej-Bocznej, prowadzonych w 2. poł. lat 70. XX w. przez gorzowskiego archeologa dr. Tadeusza Szczurka. Efektem tych prac było odkrycie osady kultury pucharów lejkowatych, funkcjonującej ok. 2300 lat p.n.e. Ekspozycja Wystawa „Rewolucja neolityczna w Dolinie Dolnej Warty” jest objęta Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego.
W programie również: bezpłatne zwiedzanie muzeum, przeprawy promowe na średniowieczne grodzisko z przewodnikiem, warsztaty bębniarskie z zespołem Złap Rytm oraz pyszny poczęstunek od Koła Gospodyń Wiejskich z Santoka.

𝐒𝐩𝐢𝐜𝐡𝐥𝐞𝐫𝐳 (𝐮𝐥. 𝐅𝐚𝐛𝐫𝐲𝐜𝐳𝐧𝐚 𝟏-𝟑, 𝐆𝐨𝐫𝐳𝐨́𝐰 𝐖𝐢𝐞𝐥𝐤𝐨𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢)
𝟏𝟗:𝟎𝟎-𝟎𝟎:𝟎𝟎
W Spichlerzu przygotowaliśmy atrakcje dla dużych i małych. W programie m.in.: wernisaż wystawy malarstwa Doroty Komar-Zmyślony i spotkanie z artystką, bezpłatne zwiedzanie ekspozycji, nocna gra muzealna dla dzieci, pokazy bajek retro z projektora i latarni magicznej, gawęda historyczna o wojskowych nakryciach głowy oraz mielenie aromatycznej kawy w zabytkowym młynku z degustacją.

Uwaga! W związku z Nocą Muzeów w niedzielę, 18 maja Muzeum Grodu Santok oraz Spichlerz będą ZAMKNIĘTE.
Drugi weekend z Nocą Muzeów
𝐙𝐄𝐒𝐏𝐎́Ł 𝐖𝐈𝐋𝐋𝐎𝐖𝐎-𝐎𝐆𝐑𝐎𝐃𝐎𝐖𝐘
ul. Warszawska 35, Gorzów Wielkopolski
𝟐𝟒 𝐦𝐚𝐣𝐚 | 𝟏𝟖:𝟎𝟎-𝟎𝟎:𝟎𝟎
𝐊𝐩𝐢𝐧𝐚 𝐳 𝐰𝐫𝐨𝐠𝐚. 𝐒𝐚𝐭𝐲𝐫𝐚 𝐳 𝐨𝐤𝐫𝐞𝐬𝐮 𝐈𝐈 𝐰𝐨𝐣𝐧𝐲 𝐬́𝐰𝐢𝐚𝐭𝐨𝐰𝐞𝐣
18:00 | Wernisaż wystawy „Kpina z wroga. Satyra z okresu II wojny światowej” prezentującej prace ze zbiorów Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie https://www.facebook.com/muzeumkarykatury
18:30 | Siekiera, motyka, piłka, szklanka - warsztaty artystyczne
19:30 | Happening w wykonaniu aktorów ze Stowarzyszenia Art-Drama
20:30 | Wykład dra Piotra Kułaka z Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie pt. „Karykatura, ta figlarna odrośl potężnego drzewa sztuki… Historia i rozwój karykatury w Polsce”
22:00 | Dowcipy i piosenki z okresu II wojny światowej - wieczór satyryczny - występują aktorzy Teatru im., Juliusza Osterwy: Mikołaj Kwiatkowski i Maciej Kotlarz oraz Aleksandra Górecka i Agata Iwaszko ze Studia Teatralnego dla Dzieci i Młodzieży, akompaniator Dominik Fryza.
Kiedy śmiech staje się bronią...
„Karykatura to śmiech w cieniu tragedii” – mówił Eryk Lipiński, patron Muzeum Karykatury, a Stefan Kisielewski dodawał z przekąsem: „Karykatura jest prawdziwsza od fotografii – bo potrafi uchwycić intencję”.
W czasach, gdy świat staje w ogniu, ołówek potrafi być ostrzejszy niż bagnet. Wystawa „Kpina z wroga” pokazuje, jak satyra i karykatura służyły nie tylko śmiechowi, ale też oporowi, krytyce i przetrwaniu w najtrudniejszych czasach.
Zobacz 62 prace 20 artystów, m.in. Andrzeja Willa, Kazimierza Grusa, Jerzego Zaruby, Ignacego Witza, Eryka Lipińskiego i Henryka Chmielewskiego – twórców, twórców, którzy potrafili przekształcić śmiech w narzędzie oporu i z finezją obnażać mechanizmy totalitarnej władzy. Wystawa składa się z ośmiu części, które porządkują tematykę prac – od codzienności pod okupacją, przez święta wojenne, portrety Hitlera, kpiny z propagandy i niemieckich sukcesów, aż po rozliczenia wojennych zbrodni.
Wszystkie prezentowane dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.
Przyjdź. Zobacz. Uśmiechnij się – i przekonaj, jak wiele może znaczyć satyryczna kreska.
Współorganizatorem wystawy “Kpina z wroga. Satyra z okresu II wojny światowej” jest Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie.
Wystawa zawiera treści, które mogą zostać uznane za nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży
Dziękujemy że jesteś z nami
Napisz komentarz
Komentarze