Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 16 maja 2025 11:55
Reklama

Inwestycje z KPO w gorzowskim szpitalu

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim pozyskał aż 80 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy. Łączna wartość planowanych inwestycji to 100 milionów złotych. Celem jest znaczące wzmocnienie opieki onkologicznej i diagnostyki obrazowej, w tym zakup nowoczesnych urządzeń i rozbudowa infrastruktury szpitalnej. Szczegóły przedstawiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 maja w lecznicy.
  • Źródło: LCI

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla naszych pacjentów – ogłosił prezes szpitala Jerzy Ostrouch. – Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia w ramach KPO do końca czerwca 2026 roku zrealizujemy kluczowe inwestycje związane z opieką onkologiczną

Szpital otrzymał 80 milionów złotych dotacji. Do tej kwoty dołożone zostanie blisko 20 milionów ze środków własnych, co daje łącznie 100 milionów złotych na inwestycje. Projekt zakłada rozbudowę infrastruktury, zakup najnowocześniejszego sprzętu i reorganizację systemu diagnostycznego.

To sukces dzięki wielkiej determinacji zarządu szpitala, dobrze przygotowanym wnioskom i umiejętnie wykorzystywanym szansom, jakie daje Krajowy Plan Odbudowy. Dopiero po zmianie rządów środki te płyną do Polski, także do lubuskiego. Mam wielką nadzieję, że to będzie sprawny proces – podkreślał wielokrotnie Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.

Rozbudowa, która zmieni jakość leczenia

Wiceprezes Robert Surowiec podkreśla, że realizacja tej inwestycji to ogromne wyzwanie logistyczne – przede wszystkim ze względu na krótki czas jej wdrożenia. Do czerwca 2026 roku powstać mają cztery nowe sale operacyjne, a Zakład Diagnostyki Obrazowej zostanie znacząco rozbudowany. Kluczowym elementem projektu będzie stworzenie osobnego wejścia do diagnostyki obrazowej – pacjenci nie będą już musieli wspinać się na pierwsze piętro, by wykonać badania takie jak tomografia czy RTG.

To rozwiązanie znacząco poprawi komfort pacjentów i skróci czas oczekiwania na diagnostykę – zaznacza Surowiec. – Nasz wniosek zajął czwarte miejsce spośród stu zgłoszonych do ministerstwa, co pokazuje, że szpital nie tylko skutecznie leczy, ale też doskonale radzi sobie administracyjnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowy sprzęt – nowa jakość leczenia

Profesor Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, kierująca Kliniką Hematologii, Onkologii Klinicznej i Radioterapii, zwraca uwagę na wagę diagnostyki obrazowej w leczeniu nowotworów. – Dzięki nowym urządzeniom będziemy mogli znacznie szybciej i precyzyjniej oceniać skuteczność leczenia i podejmować decyzje terapeutyczne – mówi.

Z kolei dr Piotr Zorga zapowiedział zakup w pełni cyfrowej, półprzewodnikowej gamma kamery. – To będzie technologiczny przełom dla naszego regionu. Nowe urządzenie umożliwi nam połączenie diagnostyki z terapią w czasie rzeczywistym – tłumaczy. – Pozwoli to „podglądać” reakcję organizmu na leczenie bezpośrednio wewnątrz ciała pacjenta.

Nowy sprzęt ma też realnie wpłynąć na zmniejszenie kolejek do badań. Choć liczba pacjentów onkologicznych stale rośnie, szpital podejmuje działania, by diagnostyka była jak najszybsza i jak najbardziej dostępna.

Infrastruktura i komfort pacjenta

Prezes Ostrouch zaznaczył, że poza zakupem sprzętu równie istotna jest inwestycja kubaturowa, czyli rozbudowa bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni – o wartości aż 39 milionów złotych. – To nasze najważniejsze i najtrudniejsze zadanie – mówi. – Ale mamy podpisaną umowę z lokalnym wykonawcą i pełną mobilizację zespołu.

Na terenie szpitala powstaje również nowy ambulatoryjny Zakład Diagnostyki Obrazowej z zewnętrznym dostępem dla pacjentów. Jego wartość to 29 milionów złotych. Rozproszenie urządzeń diagnostycznych po różnych częściach szpitala to wnioski wyciągnięte m.in. po doświadczeniach z pandemii COVID-19, chodzi o odizolowanie chorych od zdrowych pacjentów.

Szpital, który myśli przyszłościowo

Gorzowski szpital pokazuje, że inwestowanie w nowoczesną medycynę to nie tylko zakup drogiego sprzętu, ale całościowe myślenie o jakości opieki – od komfortu pacjenta po efektywność diagnostyki.

– Wzrost liczby pacjentów onkologicznych jest zatrważający – podkreśla prof. Brzeźniakiewicz-Janus. – Ale mamy świadomość, że dobre wyposażenie i dobrze przygotowany personel to klucz do skutecznego leczenia. I cieszy nas, że zarząd szpitala rozumie i wspiera te potrzeby.

Dzięki środkom z KPO gorzowski szpital ma szansę stać się jednym z najnowocześniejszych ośrodków diagnostyki i leczenia nowotworów w kraju.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama