Na liście do głosowania jest 13 kandydatów. Wiele wskazuje na to, że w niedzielę jeszcze nie wybierzemy prezydenta i że będzie potrzebna dogrywka. Do drugiej tury przejdzie dwóch/dwoje kandydatów, którzy uzyskają największą liczbę głosów.
Cisza wyborcza. Za jej złamanie grożą kary finansowe
O północy z piątku na sobotę rozpoczyna się cisza wyborcza. Zakazana jest w tym czasie jakakolwiek agitacja. Oznacza to, że nie mogą być transmitowane reklamy – ani w mediach tradycyjnych, ani w internecie. Nie mogą być wywieszane nowe plakaty i banery wyborcze. Nie można treści agitacyjnych wypisywać na forach w sieci i w serwisach społecznościowych. Nie mogą po ulicach jeździć reklamowe lawety kandydatów.
Dopuszczalne są natomiast działania profrekwencyjne, ale PKW zawsze ostrzega, żeby z takimi akcjami uważać, bo mogą zostać uznane za zakazaną agitację.
Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara od 1 tys. zł do nawet 50 tys. zł. Każde naruszenie przepisów, nie tylko dotyczące ciszy, należy zgłaszać na policję.
W tych godzinach możemy zagłosować
Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to Państwowa Komisja Wyborcza może zdecydować o wydłużeniu czasu głosowania.
Zaznaczmy, że w ostatnich wyborach parlamentarnych mieliśmy już przypadek, kiedy wieczorne kolejki do urny były tak duże, że nie każdy wszedł do lokalu przed 21. Mimo to każdy, kto stawił się na miejscu, miał szansę na oddanie głosu. Kilka dni temu Sąd Najwyższy uznał, że to prawidłowe postępowanie i nie ma ono wpływu na ważność wyborów.
Koniecznie trzeba mieć ze sobą ważny dowód albo paszport
Głos będzie można oddać głos tylko po pokazaniu komisji aktualnego dowodu tożsamości ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty lub paszport. Może to być także dokument cyfrowy w aplikacji mObywatel.
Członek komisji może poprosić wyborcę o wylogowanie się i ponowne zalogowanie do aplikacji w obecności przy komisji. Po to, żeby udowodnić, że nie jest to żadna próba oszustwa.
Zazwyczaj głosujemy w miejscach, w których oddawaliśmy głosy w poprzednich i jeszcze wcześniejszych wyborach – szkołach czy przedszkolach. Coś jednak mogło się zmienić. Dlatego dobrze jest sprawdzić na stronie internetowej swojego urzędu miasta lub gminy, do którego obwodu należymy. Powinno to być uwzględnione także na wywieszanych w mieście informacjach.
Kiedy X jest ważny, a kiedy nieważny?
Głos jest ważny tylko wtedy, gdy w kwadracie przy nazwisku kandydata będą skrzyżowane przynajmniej dwie linie. Najlepiej jest postawić znak X.
Głos będzie nieważny, gdy linie nie przetną w okienku. I gdy na karcie do głosowania nie będzie pieczęci komisji – muszą być dwie: komisji obwodowej i PKW.
Jeżeli znaków X będzie więcej, czyli jeżeli ktoś wskaże więcej niż jednego kandydata, to głos będzie nieważny. Tak samo, jeżeli nie wskażemy żadnej osoby.
Niepełnosprawni mogą zamówić gminny transport
Osoby z ograniczeniami w poruszaniu się mogą skorzystać z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego, który zapewnia samorząd. Przy każdych wyborach podawane są numery telefonów, pod które trzeba zadzwonić w dniu wyborów, aby uzyskać pomoc w dotarciu do lokalu wyborczego.
Napisz komentarz
Komentarze