Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 maja 2025 23:47
Reklama

Bezpieczeństwo w Lubuskiem. Policja ujawnia dane o przestępczości

12 maja 2025 roku podczas sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego, radni zapoznali się z informacją o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego w województwie lubuskim. Dokument przygotowała Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Raport obejmował dane dotyczące statystyk przestępczości, stanu kadrowego, inwestycji, działań prewencyjnych i profilaktycznych, a także współpracy z innymi służbami.
Bezpieczeństwo w Lubuskiem. Policja ujawnia dane o przestępczości

Wśród informacji znalazły się m.in. dane o liczbie wakatów i nowych przyjęciach do służby, prowadzeniu szkoleń zawodowych, a także o zadaniach inwestycyjnych.

Reklama

Jeśli chodzi o strukturę przestępczości w regionie, wygląda ona następująco:
🔹 przestępstwa kryminalne – 56%
🔹 gospodarcze – 30%
🔹 drogowe – 7%

Wśród najczęstszych przestępstw dominują:
– kradzież cudzej rzeczy (45%),
– kradzież z włamaniem (32%),
– uszkodzenie mienia (13%),
– uszczerbek na zdrowiu (4%),
– kradzież samochodu poprzez włamanie (3%).

Lubuscy funkcjonariusze prowadzą szereg działań z zakresu prewencji i bezpieczeństwa: walkę z przestępczością narkotykową, kontrole trzeźwości, procedurę „Niebieskiej karty” oraz zabezpieczanie sezonu letniego. W 2024 roku przeprowadzono:
• 4548 służb na wodach i terenach przywodnych,
• 284 wspólne patrole z innymi służbami,
• 526 interwencji na akwenach i ich obrzeżach,
• 2387 kontroli dzikich kąpielisk, w tym 367 przy użyciu łodzi motorowej.

Województwo lubuskie zajęło drugie miejsce w kraju pod względem najmniejszej liczby wypadków drogowych (462). Lepszy wynik odnotowano jedynie w województwie podlaskim (347), a najwięcej wypadków miało miejsce w Małopolsce (2854).

W raporcie zwrócono też uwagę na działania profilaktyczne. Policja realizowała wojewódzkie programy „Lupo” i „Dopalam się”, skierowane głównie do młodzieży, ale również do seniorów. Przeprowadzono spotkania w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, bibliotekach, oddziałach ZUS, domach i klubach seniora. Policjanci wzięli też udział w XXV Jubileuszowym Tygodniu Seniora i przeszkolili pracowników banków w zakresie ochrony starszych osób wypłacających duże kwoty.

Istotnym elementem współpracy z mieszkańcami były debaty społeczne – w 2024 roku zorganizowano ich 46, w tym 29 inicjujących i 17 ewaluacyjnych. Ich celem jest poznanie oczekiwań lokalnych społeczności i wspólne budowanie poczucia bezpieczeństwa.

Na sesji obecny był Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Jerzy Czebreszuk, który osobiście przedstawił dane i odpowiedział na pytania radnych.

Dziękujemy, że jesteś z nami! 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama