Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 13 maja 2025 14:12
Reklama

W Gorzowie odbędzie się protest przeciwko nielegalnej migracji

W Gorzowie Wielkopolskim zaplanowano zgromadzenie publiczne, którego celem ma być protest obywatelski przeciwko wpuszczaniu do Polski nielegalnych imigrantów oraz – jak wskazano w zgłoszeniu – przeciwko ich „przepychaniu przez Niemcy i Białoruś wbrew traktatom Unii Europejskiej”
W Gorzowie odbędzie się protest przeciwko nielegalnej migracji

Wydarzenie odbędzie się 15 maja 2025 roku, w godzinach 13:00–15:00, na placu przed Lubuskim Urzędem Wojewódzkim.

Zawiadomienie o organizacji zgromadzenia wpłynęło do urzędu 8 maja, o godzinie 08:52. W dokumencie wskazano jasno powód planowanego wydarzenia – sprzeciw wobec polityki migracyjnej i działań, które – zdaniem organizatorów – są niezgodne z obowiązującymi traktatami i łamią suwerenność państw członkowskich.

Protest ma mieć charakter pokojowy i będzie się odbywać zgodnie z obowiązującym prawem dotyczącym zgromadzeń publicznych. Organizatorzy zamierzają w ten sposób zamanifestować swoje niezadowolenie z decyzji podejmowanych na poziomie unijnym oraz – jak podkreślają – „bierności władz” w obliczu napływu nielegalnych migrantów przez wschodnią i zachodnią granicę Polski.

Temat migracji od miesięcy dzieli opinię publiczną w Polsce i całej Europie. Z jednej strony mamy apele o pomoc humanitarną i respektowanie praw człowieka, z drugiej – głosy nawołujące do stanowczej ochrony granic i sprzeciwu wobec narzucanych kwot relokacyjnych. Zgromadzenie w Gorzowie wpisuje się właśnie w ten drugi nurt – wyraźnego sprzeciwu wobec działań, które zdaniem jego uczestników zagrażają bezpieczeństwu państwa i stabilności społecznej.

Plac przed Lubuskim Urzędem Wojewódzkim w Gorzowie to miejsce często wykorzystywane do wyrażania obywatelskich postulatów – zarówno przez zwolenników różnych inicjatyw społecznych, jak i tych, którzy domagają się zmian polityki rządowej lub samorządowej.

Organizatorzy podkreślają, że celem protestu nie jest konfrontacja, lecz wyraźny sygnał sprzeciwu wobec działań międzynarodowych instytucji oraz presji migracyjnej, która – ich zdaniem – odbywa się z naruszeniem porozumień unijnych i bez zgody społeczeństwa.

Zainteresowanie tematem migracji i jej skutkami społecznymi rośnie, również w regionie lubuskim, który – ze względu na swoje położenie – znajduje się blisko zarówno granicy z Niemcami, jak i relatywnie niedaleko od wschodniego odcinka granicy państwowej. Zgromadzenie 15 maja będzie więc nie tylko lokalnym wydarzeniem, ale może również odbić się echem w ogólnopolskiej debacie publicznej.

Dziękujemy, że jesteś z nami!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama