Jak rozpoznać i radzić sobie z łojotokowym zapaleniem skóry?
Łojotokowe zapalenie skóry objawia się przede wszystkim zaczerwienieniem, przetłuszczaniem i łuszczeniem się skóry w miejscach bogatych w gruczoły łojowe. Charakterystyczne są żółtawe, tłuste łuski na skórze głowy, które mogą przypominać łupież, a także towarzyszące im swędzenie i podrażnienie. W przypadku twarzy zmiany często obejmują brwi, fałdy nosowo-wargowe oraz okolice za uszami.
ŁZS może być rozpoznane również po sezonowym nasileniu – często zaostrza się zimą, gdy wilgotność powietrza spada, a skóra jest bardziej przesuszona. U osób z osłabioną odpornością, stresem czy zaburzeniami hormonalnymi zmiany mogą być bardziej intensywne i trudniejsze do opanowania. Ważnym sygnałem są nawracające, trudne do opanowania zmiany, które nie ustępują po zastosowaniu zwykłych kosmetyków pielęgnacyjnych.
Rozpoznanie ŁZS wymaga niekiedy konsultacji dermatologicznej, by wykluczyć inne schorzenia, takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.
Zobacz też: Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy – SEBORH.
Dlaczego przy ŁZS odczuwalne jest swędzenie skóry głowy?
Schorzeniu czasami towarzyszy świąd, a drapanie swędzącej skóry może prowadzić też do wtórnych infekcji. Okazuje się, że swędzenie nasila się pod wpływem potu. Następstwem stanu zapalnego mogą być nadżerki, przeczosy i nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie na skutek uszkodzenia mieszków włosowych.
Jak uporać się z uporczywym swędzeniem – leczenie ŁZS
Nie istnieje terapia, która pozwoliłaby na pełne wyleczenie łojotokowego zapalenia skóry. Jednakże odpowiednie leczenie pozwala kontrolować przebieg choroby i zahamować dokuczliwe symptomy.
ŁZS jak każdą inną chorobę skórną należy kontrolować u dermatologa. Biorąc pod uwagę jej przewlekły charakter, należy regularnie stawiać się na kolejne, wyznaczone przed lekarza wizyty kontrolne. Specjalista dobiera leki zależnie od trwania objawów, stopnia ich nasilenia oraz obszaru, jaki zajmują. Ma on możliwość wykorzystania zarówno leków doustnych, jak i stosowanych miejscowo – w ciężkich przypadkach lekarz zleca stosowanie ich równolegle.
Leczenie ŁZS polega na używaniu preparatów przeciwzapalnych, mogą być one również sterydowe, a także przeciwgrzybiczne. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie leki są jednakowo bezpieczne, szczególnie te stosowane długotrwale mogą powodować skutki uboczne. Ze względu na to, ich przyjmowanie zawsze warto konsultować z lekarzem. Dodatkowo wpływ na objawy ŁZS ma także leczenie zachowawcze, dlatego specjalista może wydać również dodatkowe zalecenia.
Świetnie działającymi produktami są również te emoliencyjne – ze specjalnym przeznaczeniem do stosowania przy łojotokowym zapaleniu skóry. Nadają się bowiem do długotrwałego stosowania, a jednocześnie w naturalny sposób regulują pracę gruczołów łojowych.
Jakich naturalnych składników należy szukać, by złagodzić uczucie swędzenia?
W przypadku profesjonalnych dermokosmetyków, przeznaczonych do walki z łojotokowym zapaleniem skóry na owłosionej skórze głowy warto szukać skutecznych składników, które będą nie tylko zabijać grzyby, złuszczać martwy naskórek, ale też intensywnie regenerować skórę. Wtedy również i świąd będzie zniwelowany. Warto więc w składzie wypatrywać, np.:
pirytonian cynku,
siarkę,
mleczko pszczele,
ichtiol,
mocznik,
glinkę białą,
biolin,
dziegcie,
kwas glikolowy,
witaminę E.
.jpg)
Dermokosmetyki o bogatym składzie, przeznaczone specjalnie do walki z łojotokowym zapaleniem skóry, są w stanie usunąć nie tylko łupież, ale też zalegającą łuskę, szybko zniwelować ogniska zapalne oraz ukoić swędzenie. Co ważne takie roślinne i emoliencyjne, dobrze dobrane składniki regulują pracę gruczołów łojowy. Warto wykorzystywać moc naturalnych substancji aktywnych, ponieważ możliwość wystąpienia nadwrażliwości czy podrażnienia przy ich zastosowaniu jest minimalna. Można takie produkty stosować długotrwale – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Szampon na swędzącą skórę głowy, emulsja oraz płyn, by zniwelować wszystkie charakterystyczne objawy ŁZS – od Seborh
.png)
.png)
Szampon do swędzącej skóry głowy Seborh – zawiera ichtiol, siarczek selenu, witaminę E, szybko niweluje odczucie świądu, działa grzybobójczo i antybakteryjnie. Przede wszystkim jednak produkt dokładnie oczyszcza skórę głowy oraz włosy, ale też złuszcza martwy naskórek. Co ważne łagodzi stany zapalne czy obecne podrażnienia, natomiast przy regularnym stosowaniu reguluje pracę gruczołów łojowych.
Emulsja Seborh – znajdziesz w niej m.in. pirokton olaminy, mocznik oraz siarkę, zatem łagodzi stany zapalne i świąd, zmiękcza, jak również wygładza skórę głowy. Emulsja reguluje też pracę sebum.
Płyn Seborh – ma w sobie np.: kwas glikolowy, argininę i alantoinę, dlatego reguluje proces złuszczania naskórka i pracę gruczołów łojowych oraz regeneruje, a także dogłębnie nawilża skalp, wspierając przy tym mikrokrążenie.
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Pielęgnacja skóry przy ŁZS
Przede wszystkim zdecyduj się na kontakt z dermatologiem i przestrzegaj jego zaleceń.
Pielęgnacja skóry głowy objętej łojotokowym zapaleniem skóry może wydawać się żmudna, ale warto zrezygnować ze wszystkich zabiegów, a także niewłaściwych czy agresywnych kosmetyków. Takie działania mogłyby tylko pogłębić problem przetłuszczania się włosów, a tym samym również swędzenia skóry głowy, ze względu nawet na możliwość wystąpienia nadwrażliwości lub nadmiernego przesuszenia naskórka. To bowiem wywołałoby odwrotny skutek, doprowadzając do jeszcze większego łojotoku.
Podsumowanie
Swędząca skóra głowy jest tylko jednym z wielu objawów ŁZS, ale jest ściśle związany z nadmierną produkcją przez organizm tłustego łoju. Warto zatem odpowiednio pielęgnować skórę i regulować pracę gruczołów. W tym celu powinno się korzystać z pomocy dermatologa oraz dobrodziejstwa profesjonalnych dermokosmetyków.