W Gorzowie pojawiły się doniesienia o nowym sposobie działania oszustów. Mieszkańcy informują o otrzymywaniu SMS-ów z treścią przypominającą standardową prośbę o wystawienie pozytywnej oceny za zakup. Wiadomość zawiera link prowadzący do strony imitującej serwis Allegro.

Zaniepokojenie budzi fakt, że niektóre osoby nie dokonywały ostatnio żadnych zakupów, co może świadczyć o próbie oszustwa. Sam link prowadzi do strony z domeną łudząco podobną do oryginalnej. Kliknięcie w taki odnośnik może skutkować przejęciem danych logowania, a nawet informacji finansowych.
Zjawisko to nosi znamiona phishingu – metody, która polega na podszywaniu się pod zaufane marki w celu wyłudzenia danych. W tym przypadku celem przestępców mogą być dane konta użytkownika lub informacje związane z płatnościami.
W przypadku podejrzanych wiadomości należy unikać klikania w linki oraz nie podawać żadnych danych. Osoby, które otrzymały tego typu wiadomość, mogą zgłosić incydent za pośrednictwem strony internetowej incydent.cert.pl lub kontaktując się z lokalnym komisariatem.
Nie wiadomo, kto stoi za kampanią. Możliwe, że rozsyłane wiadomości to element szerszej akcji prowadzonej na terenie całego kraju. W podobny sposób oszuści podszywali się wcześniej pod firmy kurierskie i banki.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa eksperci rekomendują korzystanie z filtrów antyphishingowych, aktualizowanie systemu operacyjnego oraz instalowanie aplikacji wyłącznie z oficjalnych źródeł.
Uważajcie na siebie!














Napisz komentarz
Komentarze