Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 21 maja 2025 16:33
Reklama

Przed drugą turą wyborów. Głosujesz poza domem, zgłoś się po zaświadczenie

Można się już starać o zaświadczenia uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania i za granicą. To strategiczne dla obu kandydatów, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Sytuacja jest napięta. Pierwszą turę wyborów wygrał Rafał Trzaskowski, ale różnica dzieląca go od Karola Nawrockiego nie jest duża – niecałe 357 tysięcy głosów. Dlatego obaj kandydaci, którzy przeszli do drugiej tury wyborów, liczą też na głosy osób, które w ostatnią niedzielę nie poszły do urn. 
Wystarczy wspomnieć rok 2020, kiedy w drugiej turze do urn poszło o milion osób więcej niż dwa tygodnie wcześniej.

Głosowanie: ważne terminy

Tak jak w przypadku pierwszej tury głosowania, tak i teraz wyborców obowiązują pewne terminy.

  • Do 22 maja 

Zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

  • Do 23 maja

Składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

  • Do 27 maja

Składanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o ujęcie ich w spisie wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą. Składanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach.

  • Do 29 maja

Poinformowanie wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, którzy zgłosili zamiar skorzystania z prawa transportu do lokalu wyborczego, o godzinie transportu w dniu głosowania.

Zaświadczenie do głosowania

Także do 29 maja, czyli na trzy dni przed głosowaniem, osoby, które będą głosować poza miejscem zamieszkania, mogą wystąpić o zaświadczenie o prawie głosowania. Wniosek składa się w dowolnym urzędzie gminy lub miasta.

Można go złożyć osobiście, przez pełnomocnika lub w aplikacji mObywatel.

O taki wniosek powinny też wystąpić osoby, które nie mają stałego miejsca zameldowania.

Dziękujemy że jesteś z nami


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama