Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 14 kwietnia 2026 06:46
Reklama

Sonaty Kreutzerowskie - Koncert kameralny

Sonaty Kreutzerowskie - Koncert kameralny

Źródło: Organizator


Kategoria:

Koncert kameralny

Podczas tego koncertu muzyka i literatura tworzyć będą całość spójną, kompletną i nierozerwalną. Wieczór rozpocznie się od jednego z najbardziej dramatycznych duetów kameralnych wszech czasów – Sonaty A-dur op. 47 Ludwiga van Beethovena, znanej jako Kreutzerowska. Kompozycja, która przekracza ramy klasycznej formy, kipiąc emocjami, kontrastami i namiętnością, stała się nie tylko przełomowym dziełem w historii muzyki, ale też inspiracją do powstania jednego z najbardziej głośnych i kontrowersyjnych opowiadań XIX-wiecznej literatury europejskiej.

Do Tołstojowskiego tekstu w oczywisty sposób nawiązuje Leoš Janáček w swoim I Kwartecie smyczkowym, noszącym podtytuł Sonata Kreutzerowska i napisanym równo 120 lat po Sonacie Beethovena. Czeski kompozytor zainspirowany siłą słowa w sposób mistrzowski „przetransponował” je na muzykę – rwącą, niespokojną, pełną nagłych zwrotów. Oddając psychologiczną intensywność, napięcia i destrukcyjną siłę namiętności, staje się ona emocjonalnym komentarzem do literackiego pierwowzoru.

Znakomitym dopełnieniem obu muzycznych historii będą fragmenty prozy Lwa Tołstoja, które wprowadzą słuchaczy w kontekst fabularny i emocjonalny tej poruszającej i prowokującej opowieści o ludzkiej naturze i moralności.

To będzie jeden z najdoskonalszych dialogów dźwięku i słowa, a klasyczne dzieło stanie się pretekstem do postawienia sobie najtrudniejszych pytań.

Wykonawcy:
Malwina Kotz / skrzypce
Kinga Sobecka / skrzypce
Mikołaj Sobolewski / altówka
Mikołaj Cieślak / wiolonczela
Monika Kruk / fortepian
Mikołaj Kwiatkowski / słowo

Program:
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)
IX Sonata A-dur na skrzypce i fortepian op. 47 „Kreutzerowska”

LEOŠ JANÁČEK (1854-1928)
I Kwartet smyczkowy „Sonata Kreutzerowska”

LEW TOŁSTOJ
Fragmenty noweli Sonata Kreutzerowska

BILETY:
35 zł normalny
30 zł ulgowy

   KUP BILET


Lokalizacja
Dziewięciu Muz 10 Filharmonia Gorzowska
Organizator: Filharmonia Gorzowska
Rozpoczęcie: 17.04.2026 19:00
Tango Tango CENY BILETÓW:55 normalny / 45 ulgowy / 30 grupowy - szkolny„Tango” Sławomira Mrożka, z pozoru groteskowe i zabawne, w rzeczywistości mówi o bardzo ważnych sprawach. Jest historią o konflikcie pokoleń. Z humorem i czułością przedstawiona zostaje relacja ojciec–syn, ukazane są kręte ścieżki nieograniczonej wolności, a jednocześnie tęsknota za światem zasad, który przeminął. Przede wszystkim jednak autor pod komediową powierzchnią ukrył opowieść o sposobach ustanawiania przemocy.Bohaterowie dramatu żyją w rzeczywistości, w której dawne wartości zostały odrzucone, a nowe nie zdążyły się jeszcze narodzić. W świecie, w którym wszystkie normy zostały obalone, a wolność przestała mieć granice, pojawia się tęsknota za porządkiem. Jednak próba przywrócenia ładu prowadzi do jeszcze większego chaosu, a nawet do zbrodni. Kiedy znika porządek symboliczny i upadają autorytety, ktoś zawsze zajmuje ich miejsce. Nie zawsze jest to jednak ktoś, kogo warto słuchać — najczęściej wymusza on posłuch bezczelnością i siłą. Ten powtarzający się mechanizm ucieczki od odpowiedzialności i uzurpacji władzy jest niepokojąco aktualny również dzisiaj.Paweł SzkotakUWAGA: w spektaklu używa się pistoletu hukowego.Premiera 27 marca 2026 r.Autor:  Sławomir MrożekReżyseria: Paweł SzkotakScenografia: Katarzyna ZawistowskaRuch Sceniczny: Bartosz BanduraAsyst. reżysera: Jan MierzyńskiInspicjent - sufler: Beata ChorążykiewiczObsada:Mieszko Wierciński: ArturArtur Nełkowski: StomilJoanna Rossa: EleonoraDominik Jakubczak: EdekMagdalena Kasperowicz: AlaBeata Chorążykiewicz: EugeniaJan Mierzyński: Eugeniusz   KUP BILETData rozpoczęcia wydarzenia: 14.04.2026 10:00
Ania Dąbrowska - Subtelnie Ania Dąbrowska - Subtelnie Ania Dąbrowska zaprasza na wyjątkowe koncerty w filharmoniach i teatrach! Usłyszysz największe hity w nowych, akustycznych aranżacjach – pełne emocji, magii i wzruszeń.  Nie przegap tej muzycznej uczty!Ania Dąbrowska - „Subtelnie” trasa akustyczna - więcej informacjiUwielbiana wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka, zaprasza na specjalne koncerty do wyjątkowych sal w filharmoniach, operach, teatrach.To znakomita okazja, by w nowych unikalnych aranżacjach i kameralnej atmosferze usłyszeć piosenki, które od lat królują na listach przebojów i stały się soundtrackiem naszego życia.Serdecznie zapraszamy na ten wyjątkowy koncert pełen emocji, wzruszeń i magii !!!Dotychczas Artystka wydała 7 płyt, z których każda pokryła się platyną:„Samotność po zmierzchu” (2004)„Kilka historii na ten sam temat” (2006)„W spodniach czy w sukience?” (2008)„Ania Movie” (2010)„Bawię się świetnie” (2012)„Dla naiwnych marzycieli” (2016)„The Best Of” (2017)Jej krążki rozeszły się w sumie w ponad 500 000 egzemplarzy!Każdy kolejny album przynosił Ani Dąbrowskiej wiele nagród branżowych.Jest jedną z najczęściej nagradzanych Fryderykami polskich artystek, na swoim koncie ma już 25 nominacji i 9 statuetek.W 2004 roku doceniono ją jako Wokalistkę Roku, Nową Twarz Fonografii i za Album Roku Pop (Samotność po zmierzchu).W 2006 roku ponownie została Wokalistką Roku z Albumem Roku Pop (Kilka historii na ten sam temat), a jej utwór „Trudno mi się przyznać” zgarnął nagrody w kategorii Piosenka Roku i Wideoklip Roku.W 2011 kolejny Fryderyk, tym razem za teledysk do piosenki „Bang, Bang”, a w 2017 roku za Album Roku Pop (Dla naiwnych marzycieli).W 2019 roku Ania otrzymała honorowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego a w 2024 honorowy tytuł Ambasadora swojego rodzinnego Miasta Chełm.Artystka aktualnie pracuje nad swoją nową płytą, której premiera przewidziana jest na rok 2026.   KUP BILETData rozpoczęcia wydarzenia: 15.04.2026 19:00
Reklama
Reklama